Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow Szlaki - co nowego napisz do nas www.pttk.pl
 

SZLAK CZERWONY
BYTOM ODRZAŃSKI - ZIELONA GÓRA- MILSKO - ZBĄSZYNEK - MIEDZICHOWO

czerwony Odcinek: Świdnica (Muzeum Archeologiczne) - Góra Wilkanowska - Zielona Góra

Kategoria szlaku: pieszy, historyczny, dla rowerzystów, dalekobieżny


Odcinek szlaku zaczyna się przy siedzibie Lubuskiego Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

ŚWIDNICA - siedziba gminy, stara osada słowiańska. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1305 r., w latach 1514-19 posiadała prawa miejskie. W XIX wieku eksploatowano tu węgiel brunatny. W dawnym dworze serbołużyckiej rodziny Kietliczów z XVI w. ma swoją siedzibę Lubuskie Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Za pałacem znajduje się przepiękny park z XVIII wieku. Muzeum otwarto w 1979 r. Zgromadzono w nim liczne przedmioty potwierdzające osadnictwo słowiańskie na ziemiach nadodrzańskich m.in. narzędzia do polowania, pracy, monety, ceramikę itp.

Początkowo idziemy cały czas prosto główną ulicą Świdnicy mijając m.in. kościół parafialny z XIV wieku, przebudowany później w XVI i XIX w. W środku znajduje się ołtarz barokowy z XVIII w. a także kamienne nagrobki z XVI - XVIII w., obok znajduje się kamienny mur obronny z XV - XVI w. oraz kościół poewangelicki z końca XVIII wieku zbudowany w stylu barokowym z dobudowaną XIX w. wieżą. Za drugim przystankiem MZK szlak skręca pod górę w prawo. Po prawej stronie rozciąga się wspaniały widok w kierunku południowo - zachodnim (można podejść pod ambonę myśliwską skąd widok jest jeszcze lepszy). Idziemy dalej cały czas wzdłuż ogrodzenia sadów owocowych, po czym skręcamy w prawo wchodząc do lasu. Przed nami kilka kilometrów wędrówki przez bardzo ciekawy i pofałdowany teren leśny. Dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, z którym idziemy około 300 m. Następnie skręcamy w prawo i lekko cały czas pod górkę dochodzimy do wyrębu leśnego. Jeszcze w 1999 roku był tutaj malowniczy wąwóz, po którym zostały jedynie fotografie. Szlak skręca w prawo i lekko wspina się na wzgórze, gdzie ponownie spotykamy się ze szlakiem czarnym. Po około 1 km szlak czarny skręca w prawo, czerwony zaś w lewo. Idziemy przez leśne gąszcze aż do drogi leśnej prowadzącej do Wilkanowa. Na drodze z lewej strony znajduje się ścieżka oznaczona biało - czerwonymi trójkątami do punktu widokowego (wspaniała panorama na południowy zachód). Po wyjściu z lasu dochodzimy do zabudowań we wsi Wilkanowo. Jest to bardzo modne osiedle domków wielu zielonogórzan. Na skrzyżowaniu szlak skręca w prawo i kieruje się cały czas pod górkę w prawą drogę leśną prowadzącą do Ochli. Po około 1,8 km dochodzimy do Góry Wilkanowskiej. Wcześniej dochodzą do nas szlaki czarny, niebieski i w końcu zielony.

GÓRA WILKANOWSKA u stóp leśnej, przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej. Wieża zbudowana z czerwonej cegły została postawiona na górze pod Wilkanowem w 1902 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Rzemieślników i Winiarzy. Wzór wieży zaprojektowany przez Wilhelma Kreisa z Dusseldorfu, nawiązuje do grobowca króla Ostrogotów - Teodoryka Wielkiego w Rawennie. Nadano jej imię kanclerza Niemiec - Bismarka. Obecnie pod wieżą znajduje się ważny zielonogórski węzeł szlaków turystycznych. Z głównego grzbietu Góry Wilkanowskiej można dostrzec ciekawą panoramę na południe. Przy dobrej pogodzie widać Hutę Miedzi w Głogowie.

Z wieży schodzimy najpierw z innymi szlakami w lewo, a później w prawo. Wędrujemy najpierw brzozowym traktem, a następnie po stromym zejściu lasem mieszanym z przewagą sosen i akacji. Dochodzimy do skrzyżowania z drogą leśną prowadzącą m.in. do Jędrzychowa. Jest to także popularna trasa do ujęcia wody ze źródełka. Korzysta z niego wielu zielonogórzan. Trasa ta świetnie nadaje się tak że na eskapady rowerowe. Odchodzą od niej drogi do kąpieliska miejskiego, Amfitetaru, Skansenu i Ośrodka Jeździeckiego w Ochli. My idziemy prosto, dochodzimy do mostku na jednym z kilku potoków, które biorą swój początek ze Wzgórz Piastowskich i Wału Zielonogórskiego. Następnie dochodzimy do sztucznego spiętrzenia wody na potoku, bardzo urokliwego i malowniczego miejsca, do którego przychodzi wielu mieszkańców i zakochanych z pobliskich osiedli. Wędrujemy cały czas lasem, przecinając szlak żółty spacerowy, aż do ulicy Botanicznej obok Technikum Budowlanego im. T. Kościuszki. Dawniej w tych okolicach, przed II wojną światową założono Ogród Botaniczny. Do lat 90 XX wieku mieściły się tutaj liczne szklarnie komunalne. Miasto zamierza zrekonstruować ogród w najbliższych latach. Przechodzimy przez ulicę Botaniczną obok nowych bloków mieszkalnych, mijamy ścieżkę rowerową oraz staw (dawniej przebiegała tamtędy linia kolejowa z Zielonej Góry do Szprotawy, obecnie jest to trasa szlaku żółtego) i dochodzimy do ulicy Kożuchowskiej - Jędrzychowskiej. Następnie przemierzamy dzielnicę domków mieszkalnych na Jędrzychowie.

Za osiedlem szlak prowadzi początkowo wzdłuż drogi prowadzącej do Browaru, a następnie przekracza ją i wędruje lekko pod górę wzdłuż linii wysokiego napięcia omijając Osiedle Słowackiego (na górce po lewej stronie widoczny jest kościół parafialny). Dochodzimy do drogi asfaltowej, w lewo skręca ścieżka rowerowa prowadząca do stadionu żużlowego na ulicy Wrocławskiej, a szlak czerwony idzie dalej prosto w stronę lasu. Wędrujemy nim około 1,8 km aż do pętli autobusowej na ulicy Wrocławskiej. Z prawej strony tuż przed szosą dochodzi do nas szlak zielony z Drzonkowa. Tu kończymy etap naszej wędrówki.

Dalej szlak biegnie m.in. w stronę Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego w Raculce, Droszkowa, Zaboru (pałac), Dębu Napoleona i Milska (przeprawa promowa na Odrze).

Przebieg trasy
Punkt na trasieOdległości w km tam Odległości w km z powrotem Komunikacja
Świdnica - Muzeum Archeologiczne0 4 [13] MZK
Wilkanowo4 2 [9]MZK przy drodze głównej 400 m
Góra Wilkanowska 2 [6] 4 [7]-
Zielona Góra ul. Botaniczna 4 [10]3MZK linia 0
Zielona Góra ul. Wrocławska 3 [13]0 MZK
* w nawiasach [kwadratowych] podano odległość łączną.

W eksplorowaniu szlaku przydatne będą mapy np. "Województwo Lubuskie", "Dookoła Zielonej Góry" - wydawnictwa Sygnatura


Jarosław Wnorowski, PRZEWODNIK PO ZNAKOWANYCH SZLAKACH TURYSTYCZNYCH OKOLIC ZIELONEJ GÓRY
Wydano staraniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Oddział w Zielonej Górze, ul. Kupiecka 17
Publikowanie treści informatora jest dozwolone jedynie za zgodą wydawcy i z podaniem źródła.
Opracował: Jarosław Wnorowski©
ZIELONA GÓRA - marzec 2003 r.

[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [szlaki - co nowego?]
[spis szlaków] [napisz do nas] [webmaster]