Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow napisz do nas www.pttk.pl

Województwo dolnośląskie


Szlak zielony zielony Legnickie Pole - Jeż. Koskowickie - Rosochata - Prochowice 20 km

Szlak rozpoczyna się w Legnickim Polu, gdzie w 1241 r. wojsko pod wodzą Henryka II Pobożnego stoczyło wielką bitwę z Tatarami, która zahamowała pochód Tatarów na zachód, mimo klęski Polaków. Koniecznie trzeba zobaczyć jeden z najwspanialszych zabytków późnego baroku w Polsce, zespół opactwa Benedyktynów (1721-31). Kościół klasztorny z dwuwieżową fasadą, o malowniczym jednolitym wnętrzu z bogatą dekoracją. Budynki klasztoru i prałatówki symetrycznie rozmieszczone po bokach kościoła (XVIII w.). W rynku dawny kościół parfialny z XV w., w którym mieści się Muzeum Bitwy Legnickiej.

Rosochata to wieś wzmiankowana w 1218 r., a w niej kościół Wniebowzięcia NMP z XIV w. z cennym wystrojem wnętrza. M.in. ambona z 1599 r., kamienna chrzcielnica z 1524 r., drewniany ołtarz główny z pocz. XVIII w. wiele płyt nagrobnych i epitafiów. W murze przykościelnym trzy krzyże pokutne.

Prochowice również zapisały się w historii pod datą 1241, bowiem tu stacjonowały oddziały tatarskie, ubezpieczające główne siły w Bitwie pod Legnicą. W mieście zachowały się liczne zabytki, w tym zamek z pocz. XIV w., mur z bastejami z XV w., dawny kościół ewangelicki z XV w.


mapka
[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [spis szlaków] [webmaster]