Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow napisz do nas www.pttk.pl

Województwo dolnośląskie


Szlak zielony zielony Grodziec-Zagórze Śląskie 146 km Szlak Zamków Piastowskich

Szlak biegnie głównie pogórzami przez piękne tereny województwa Dolnośląskiego. Formalnie nie zalicza się do szlaków nizinnych. Zaczyna się na Pogórzu Kaczawskim, u stóp bazaltowego stożka góry Grodziec, gdzie usytuowany jest pochodzący z XV w. Zamek Grodziec oraz gotycki kościół.

Dalej szlak prowadzi przez Wleń, Bolczów z ruinami zamku z XI w., Płoninę z ruinami Zamku Niesytno z XV w. i renesansowym dworem z XVI w., Bolków z piastowskim zamkiem Książąt Świdnicko-Jaworskich z XIII w., Świny z ruinami zamku z XII w. i zamek Cisy wybudowany w końcu XIII w., do Książa, gdzie znajduje się największy na Śląsku zespół zamkowy wybudowany w końcu XIII w. przez księcia Bolka I.

Zamek wielokrotnie przebudowywany zachował fragmenty gotyckie, renesansowe i barokowe. Z wieży zamkowej roztacza się rozległy widok na Pogórze Wałbrzyskie i Książański Park Krajobrazowy. Następnie szlak wiedzie przez Modliszów i Złoty Las do Zagórza Śląskiego, gdzie kończy się na zamku Grodno, w którym znajduje się Muzeum Regionalne PTTK.


mapka
[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [spis szlaków] [webmaster]