Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow Szlaki - co nowego napisz do nas www.pttk.pl
 

SZLAK CZARNY GÓRA WILKANOWSKA - PODGÓRZYCE (Od Bobru do Odry)

czarny Szlak czarny rozpoczyna się przy Górze Wilkanowskiej. Nadaje się znakomicie do eksploracji pieszej, rowerowej, zimą również narciarskiej.


GÓRA WILKANOWSKA (221 n. p. m.) - jest najwyższym wzniesieniem Wału Zielonogórskiego położonym na południe od Zielonej Góry na Wzgórzach Piastowskich. Na szczycie znajduje się murowana wieża obserwacyjna, z której rozciąga się widok w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Na szczycie znajduje się punkt obserwacyjny Lasów Państwowych i z tego powodu wieża jest raczej niedostępna dla zwiedzających. Grupy zorganizowane powinny wcześniej poinformować Nadleśnictwo Zielona Góra (ul. Łużycka - wylotowa na Żary) o chęci zwiedzania. Pracownik leśny o umówionej porze wpuszcza 2-3 osobowe grupki na górę. Wskazane jest zabranie latarek. Przy wieży znajduje się węzeł szlaków turystycznych: niebieskiego "Szlak rezerwatów przyrody", czerwony "Po krainie zielonogórskiej" oraz zielony "Szlak podmiejski". Dojście z Zielonej Góry: szlakiem niebieskim od Amfiteatru ok. 3 km, czerwonym z ul. Botanicznej ok. 3 km i zielonej spod WSP ok. 6 km.

Początkowo wszystkie szlaki prowadzą razem wygodną leśną ścieżką sprowadzającą ze szczytu góry. Po drodze najpierw szlak zielony, a później niebieski skręcają w lewo. Szlak czarny wraz z czerwonym doprowadzają do głównej drogi leśnej Ochla -Wilkanowo. Tutaj szlak czerwony idzie prosto, zaś czarny ostro skręca najpierw w lewo a potem w prawo. Dalej zataczając leśnymi drogami duży łuk, omija od południa wioskę Wilkanowo. Po zejściu ze wzniesień, skręcamy w prawo i ponownie spotykamy się ze szlakiem czerwonym. Zaś czarny idzie dalej prosto dochodząc do szosy Żary-Zielona Góra, która w tym miejscu przecina Wał Zielonogórski (w prawo po ok. 300 metrach możliwość dojścia do Wilkanowa, gdzie znajduje się przystanek MZK i PKS, w lewo po ok. 100 m parking leśny).

Po przekroczeniu szosy szlak prowadzi jeszcze kilkaset metrów prosto, aż do śródleśnej łąki, przechodzi przez nią i skręca w lewo na leśną drogę. Początkowo biegnie grzbietem Wału Zielonogórskiego, a następnie systematycznie schodzi w dół by wyprowadzić nas do granicy lasu w okolicy wioski Buchałów. Dalej szlak prowadzi wzdłuż ściany lasu do szosy Buchałów-Słone-Wilkanowo. Skręcając w lewo dochodzimy do wioski.

BUCHAŁÓW - wieś leżąca na skrzyżowaniu dróg Świdnica-Leśniów Wielki oraz Letnica-Wilkanowo, na miejscu przystanek PKS, stacja PKP (linia Zielona Góra-Nowogród Bobrzański-Żary), sklep ogólnospożywczy. W wiosce znajdują się obiekty z XIX w.: spichlerz podworski z 1822 r., leśniczówka z 1874 r., dzwonnica została przeniesiona do skansenu w Ochli.

Szlak czarny prowadzi przez wioskę asfaltową drogą, na skrzyżowaniu skręca w prawo w kierunku Leśniowa Wielkiego. Na granicy wioski szlak przekracza tory kolejowe w odległości ok. 100 metrów od stacji PKP. Dalej szosą dochodzi do granicy lasu, skręca w prawo i droga asfaltową prowadzi kilkadziesiąt metrów. Następnie skręca w lewo i wzdłuż ściany lasu prowadzi polna drogą. Po przekroczeniu mostka skręca ponownie w lewo i wygodna leśną ścieżką prowadzi w kierunku północnym. Po dojściu do skrzyżowania dróg skręca w lewo i doprowadza do szosy w Drzonowie i po około 500 metrach dochodzi do budynku Muzeum Wojska Polskiego.

DRZONÓW - wieś powstała ok. XIII w. z pozostałości zabytkowych można wymienić: pałac z XIX w. obecnie siedziba Lubuskiego Muzeum Wojskowego, park z nielicznym starodrzewem oraz stawem - miejsce ekspozycji militarii, klasycystyczny kościół z XIX w. p.w. Św. Mikołaja. Na miejscu przystanek PKS oraz sklepy spożywcze.

Szlak przechodzi obok muzeum i dochodzi do skrzyżowania dróg, skręca w lewo i za zabudowaniami polna droga doprowadza nas do granicy lasu przy linii wysokiego napięcia. Przy rozdrożu skręcamy lekko w prawo i utrzymując kierunek południowy wchodzimy na drogę leśną. Prowadząc cały czas prosto szlak dochodzi w pobliże leśniczówki Dobra a dalej do szosy Letnica-Grabowiec (możliwość dojścia do stacji PKP w Letnicy). Na szosie skręcamy w prawo w kierunku wsi Grabowiec, po om. 250 metrach przy granicy lasu skręcamy w lewo utrzymując kierunek południowy. Szlak prowadzi ok. 50 m. przez leśne bezdroża po czym skręca w lewo. Po kilkuset metrach dochodzimy do leśnej łąki, dalej idzie prosto i skręca w prawo, otaczając lakę wspina się na wzniesienie porośnięte młodym mieszanym lasem. Po przekroczeniu wzniesienia szlak schodzi w dół doprowadzając nas do otwartej przestrzeni po wycince lasu i dochodzi do trakcji elektrycznej. Tu skręca w prawo i prowadzi ścieżką pod linia energetyczną, wznosi się najpierw w górę a następnie schodzi w dół. Po wyrównaniu terenu szlak ponownie skręca na południe i po ok. 200 m. dochodzi w pobliże wzgórza Grabowiec (167 m n. p. m.) najwyższego wzniesienia zachodniej części Wału Zielonogórskiego. Szlak prowadzi na wierzchołek, schodzi z niego i wygodna leśną drogą prowadzi do polany Rożen (znakomite miejsce na "kiełbaskę z rożna"). Szlak omija polanę wzdłuż ściany lasu i wyprowadza na drogę, która utrzymując kierunek południowy doprowadza ponownie do linii wysokiego napięcia. Dalej należy iść polną drogą wzdłuż trakcji do szosy we wsi BOGACZÓW, skręcić w lewo by dojść do zabytkowego kościółka.

BOGACZÓW - wieś powstała na przełomie XII/XIII wieku, należała m. in. do rodziny von Niesenmeuschel, księcia żagańskiego, rodów von Haugwitz, von Wulfen, von Nostitz oraz rodzinę von Strachwitz zarządzającą Bogaczowem do 1945 roku, najciekawsze zabytki to: kościół św. Wawrzyńca z początku XIV - wieku otoczony kamiennym murem, stanowi przykład połączenia elementów sztuki gotyku i baroku, warto rzucić okiem na nagrobki kamienne usytuowane w świątyni i na zewnątrz, pałac z XVI wieku - dwukrotnie przebudowywany , w kształcie litery U, z dodanym skrzydłem do elewacji frontowej, znajdujący się na terenie dawnego folwarku, podmurówka wskazuje na wcześniejszy okres powstania budynku, po wojnie pałac mieścił technikum rolnicze oraz dom dziecka, obecnie znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, park pałacowy z końca XIX wieku ze stawem - o powierzchni 7 hektarów, można w nim obejrzeć 200 letnie platany, daglezje, cisy, dęby, dwór z XVI wieku - znajdujący się na drugim krańcu wsi, renesansowy, murowany dwór, powstały na obszarze dawnego folwarku dolnego, na miejscu przystanek PKS i sklepy spożywcze, drogą możliwość dojścia do stacji PKP w Nowogródzie.

Przy kościele szlak skręca w prawo i wchodzi na teren parku omijając pałac, parkiem wyprowadza na polna drogę, która po kilkuset metrach dochodzi do lasu. Dalej skręca w prawo i droga leśna wchodzi na wzniesienie, gdzie znajduje się skrzyżowanie leśnych traktów. Szlak nie zmienia kierunku i dalej prosto dochodzi do miejsca, gdzie odsłania się piękny widok na Nowogród Bobrzański. Od tego momentu szlak schodzi w dół i po kilkuset metrach wchodzi na szosę z Nowogródu Bobrzańskiego przy granicy wioski Podgórzyce, gdzie kończy swój przebieg. Tutaj spotyka się ze szlakiem zielonym "Nadbobrzańskim" z Źagania do Krosna Odrzańskiego (w lewo zielonym szlakiem można dojść po ok. 6 km. malowniczą ścieżką wzdłuż Bobru, do stacji PKP lub przystanku PKS w Nowogrodzie).

PODGÓRZYCE - w wiosce znajduje się ruina XIII wiecznego kościoła, przystanek PKS.


Jarosław Wnorowski, PRZEWODNIK PO ZNAKOWANYCH SZLAKACH TURYSTYCZNYCH OKOLIC ZIELONEJ GÓRY
Wydano staraniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Oddział w Zielonej Górze, ul. Kupiecka 17
Publikowanie treści informatora jest dozwolone jedynie za zgodą wydawcy i z podaniem źródła.
Opracował: Jarosław Wnorowski©
ZIELONA GÓRA - marzec 2003 r.

[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [szlaki - co nowego?]
[spis szlaków] [napisz do nas] [webmaster]