Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow Szlaki - co nowego napisz do nas www.pttk.pl
 

SZLAK NIEBIESKI ZG 3001 - n
"Rezerwatów przyrody"
Duża Pętla Zielonogórska

niebieski ODCINEK: Milsko - Dąbrowa - Rezerwat Bukowa Góra - Bobrowniki - Otyń - Rezerwat Bażantarnia - Niedoradz PKP

Kategoria szlaku: pieszy, przyrodniczy, historyczny, dla rowerzystów


Odcinek szlaku zaczyna się przy przystanku PKS w Milsku.

MILSKO - wieś położona na skarpie Odrzańskiej, z ciekawym kościołem z XVIII w. z neogotycką wieżą i zabytkowym cmentarzem z licznymi niemieckimi nagrobkami.

Szlak od przystanku PKS prowadzi drogą w stronę promu na Odrze. Za kapliczką koło starego dębu skręca w prawo. Dalej biegnie ścieżką u podnóża malowniczego wzniesienia. Po około 2,5 kilometrach opuszczamy łąki odrzańskie, skręcamy w prawo i wspinamy się wąwozem. Wchodzimy do lasu iglastego, którym wędrujemy aż do drogi asfaltowej z Milska do Dąbrowy. Po obu stronach towarzyszą nam dawne plantacje czarnej porzeczki (specyficzny mikroklimat, czyste powietrze i dobre nasłonecznienie dodawały owocom z Dąbrowy niespotykanych walorów smakowych). Drogą dochodzimy do Dąbrowy.

DĄBROWA - wieś założona w 1300 roku.Na miejscu znajduje się przystanek PKS (możliwość powrotu do Zielonej Góry, ale kursy są nieliczne zwłaszcza w dni wolne od pracy). Szlak niebieski spotyka się tu z żółtym (z Zaboru). Przed zakrętem, obok dużego drzewa oba szlaki skręcają w lewo w ścieżkę pomiędzy domostwami i wychodzą na drogę leśną do Bobrownik. Po około 500 metrach skręcają ponownie w lewo w kierunku wąwozu. Nie schodzimy nim jednak, ale wybieramy drogę górą. W dole leniwie płynie Odra. Szlaki odchodzą w lewo i po kilkuset metrach malowniczym wąwozem dochodzimy do drogi pomiędzy Białą Górą a Odrą. W czasie powodzi, które nawiedziły Polskę w 1997 i 2001 roku, tereny te były zalane. Po niecałych 900 metrach wędrówki dochodzimy do podnóża Białej Góry.

BIAŁA GÓRA - 100 m npm położona u ujścia Śląskiej Ochli do Odry. Nazwana od kwitnących na niej licznych akacji. Istnieje możliwość wejścia na szczyt dość stromą ścieżką, skąd rozpościera się ciekawy widok na Odrę.

Szlak żółty odchodzi w lewo w stronę mostku i śluzy na Śląskiej Ochli, niebieski zaś podąża prosto ścieżką u podnóża zbocza Białej Góry. Warto zaobserwować zmieniające się formy terenu. Dochodzimy po kilku kilometrach do granicy rezerwatu leśnego.

REZERWAT BUKOWA GÓRA - utworzony w 1954 r., o powierzchni ok. 11 hektarów. Zajmuje strome zbocze porośnięte lasem mieszanym (buk, lipa, modrzew, grab, olsza) i iglastym - głównie świerkowym. Krawędzie wzniesienia przecinają liczne malownicze wąwozy: Dąbrowski, Odrzański, Krótki, Długi i Bukowy. Jest to wspaniały punkt widokowy na starorzecze Odry, łęgi i ujście Śląskiej Ochli. Po opuszczeniu granic rezerwatu dochodzimy do wioski Bobrowniki.

BOBROWNIKI - wieś z XIV wieku, założona specjalnie do połowu Bobrów na Śląskiej Ochli. Z Bobrownik już tylko około 2 kilometrów leśną drogą do rogatek Otynia. Po drodze mijamy ciekawy cmentarz z pozostałościami po niemieckich nagrobkach. W Otyniu uliczkami kierujemy się w stronę Ratusza i Rynku.

OTYŃ - obecnie siedziba gminy, osada założona jeszcze w XIV wieku. W 1319 roku otrzymała prawa miejskie, które straciła jednak w 1945 r.. Rozwój miasta nastąpił jednak dopiero po otwarciu tzw. komory solnej w pobliskie Nowej Soli. W latach 1647 - 1776 Otyń był własnością zakonu Jezuitów. Średniowieczny układ miasta, zabudowa mieszkalna z XVII - XIX wieku a także XVI wieczny kościół p.w. św. Krzyża i zamek z tworzą zabytkowy układ urbanistyczny. Zamek pierwotnie gotycki w XVII wieku stał się własnością Jezuitów. Pod koniec XVIII wieku zaadaptowali oni go na klasztor. Po likwidacji zakonu klasztor przeszedł na własność Królewskiego Instytutu Szkolnego. Pożary i zniszczenia wojenne sprawiły, że do dzisiejszych czasów zachowały się tylko ruiny zespołu klasztorno - dworskiego (dojście odnogą od szlaku).

Z Rynku (obok przystanek PKS i możliwość wcześniejszego powrotu do Zielonej Góry lub do Nowej Soli) kierujemy się drogą wyjazdową w kierunku szosy nr 3 z Jakuszyc do Świnoujścia (wiodąca m.in. przez Zieloną Górę). Po jej przekroczeniu (uwaga na spory ruch) wędrujemy w głąb lasu, mijamy leśny parking a później wchodzimy do Rezerwatu Bażantarnia.

REZERWAT BAŻANTARNIA - utworzony w 1959 r., powierzchni ok. 17 hektarów. Do 1945 r. hodowano w nim bażanty - stąd nazwa. W rezerwacie znajdują się ciekawe okazy świerków, buków, sosen, brzozy, modrzewi i dębów w wieku 120 - 180 lat.

Z rezerwatu dochodzimy do wsi Niedoradz (po lewej stronie linia kolejowa tzw. Odrzanka) najpierw do drogi głównej (nieopodal znajduje się przystanek PKS) a później do przejazdu kolejowego. Odcinek szlaku kończy się tuż przy stacji kolejowej skąd istniej możliwość powrotu pociągiem do Zielonej Góry lub PKS z centrum Niedoradza.

NIEDORADZ - wieś wzmiankowana już w 1333 r., należała do właścicieli Otylia, zakonu Jezuitów a także książąt żagańskich Bironów i Talleyrandów. We wsi znajduje się ciekawy kościół z XVII w. oraz dawna karczma. Za kilka lat w okolicach Niedoradza będzie przebiegać druga część obwodnicy Nowej Soli i ciągu komunikacyjnego z węzła drogowego pod Niedoradzem.

Przebieg trasy
Punkt na trasieOdległości w km tamOdległości w km z powrotemKomunikacja
Milsko 05,5 [21,3]PKS
Dąbrowa5,5 6,5 [15,8] PKS
Rezerwat Bukowa Góra 6,5 [12] 1 [9,3]-
Bobrowniki 1 [13] 3 [8,3] PKS
Otyń 3 [16] 3,3[5,3] PKS
Rezerwat Bażantarnia 3,3 [19,3] 2-
Niedoradz stacja PKP 2 [21,3] 0 PKP, PKS
w nawiasach [kwadratowych] podano odległość łączną.

W eksplorowaniu szlaku przydatne będą mapy np. "Województwo Lubuskie", "Dookoła Zielonej Góry" - wydawnictwa Sygnatura, a także mapa topograficzna Polski M-33-7/8 Zarządu Topograficznego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego


Jarosław Wnorowski, PRZEWODNIK PO ZNAKOWANYCH SZLAKACH TURYSTYCZNYCH OKOLIC ZIELONEJ GÓRY
Wydano staraniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Oddział w Zielonej Górze, ul. Kupiecka 17
Publikowanie treści informatora jest dozwolone jedynie za zgodą wydawcy i z podaniem źródła.
Opracował: Jarosław Wnorowski©
ZIELONA GÓRA - marzec 2003 r.

[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [szlaki - co nowego?]
[spis szlaków] [napisz do nas] [webmaster]