Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow napisz do nas www.pttk.pl

Województwo Opolskie


Szlak czerwony czerwony Kluczbork - Bąków - Olesno - Wachów - Padwie - Chudoba 36 km

Szlak rozpoczyna się w Kluczborku, mieście z licznymi zabytkami, oraz ciekawym Muzeum pszczelarstwa im. Jana Dzierżona i biegnie na wschód do Bąkowa, wsi na skraju Borów Stobrawskich z późnogotyckim drewnianym kościołem parafialnym z początku XVI w., we wnętrzu którego znajduje się gotycki tryptyk z 2 połowy XIV w.

Olesno to miasto nad Stobrawą z cennym zabytkiem budownictwa drewnianego, kościołem odpustowym św. Anny. Kościół składa się z dwóch części, prostokątnego kościoła z 1518 r. i części centralnej, gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70. Stanowi ją pięć kaplic i przejście łączące je z kościołem wcześniejszym. W kaplicach znajdują się ołtarze barokowe z XVII i XVIII w. W prezbiterium ołtarz główny z późnogotyckim tryptykiem "Wielka święta rodzina" z pocz. XVI w. Dachy kościoła kryte gontem.

W Starym Oleśnie, wart zobaczenia jest kościół św. Marii Magdaleny z 1680 r., drewniany z wieżą, której górna kondygnacja jest poszerzona w stosunku do dolnej tworząc rodzaj nadwieszonego piętra.

Inny drewniany kościół znajduje się w Wachowie. Świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca pochdzi z 1706 r., posiada wieżę i gontowe dachy. Kościół dookoła okalają okazałe soboty.


mapka
[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [spis szlaków] [webmaster]