Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow Szlaki - co nowego napisz do nas www.pttk.pl

Województwo łódzkie


Trasa 6.3. Szlak PO PARKU BOLIMOWSKIM

Znaki żółte, długość 43 km /pieszy, dogodny dla kolarzy/

Przebieg trasy:

Łowicz (PKS, PKP) - Arkadia - Nieborów - Bolimów - Bolimowski Park Krajobrazowy - Skierniewice - Stara Rawa (PKS)

Szlak pozwala poznać najatrakcyjniejsze miejsca Bolimowskiego Parku Krajobrazowego obejmującego Puszczę Bolimowską oraz Las Nieborowski i rzeki Rawki. Szlak pozwala poznać miejsca niezwykle jak Łowicz - Arkadię i Nieborów.

Bolimowski Park Krajobrazowy, utworzony w 1986 roku, zajmuje teren 23 tys.ha. Leży na części obszaru, który w przeszłości zajmował rozległy kompleks leśny leżący na pograniczu 5 puszcz: Bolimowskiej, Jaktorowskiej, Wiskidzkiej, Miedniewickiej i Korabiowskiej. Do współczesnych czasów zwarte obszary leśne zachowały się jedynie na obszarach części dawnych puszcz Bolimowskiej i Jaktorowskiej (tu w 1627 r. padł ostatni tur). O atrakcyjności przyrodniczej i turystycznej Parku decyduje:

  • rozmaitość gatunków roślin chronionych, rzadkich i ginących m.in. storczyki.
  • wiele chronionych gatunków zwierząt (m.in. bocian czarny, bóbr, zimorodek, bielik, derkacz)
  • 16 gatunków łownych (m.in. łoś, daniel, sarna, dzik, lis)
  • polany Puszczy Bolimowskiej -jedyne w Polsce Środkowej podmokłe łąki i pastwiska, pozostałość po bujnie rozwijającym się w tej części Mazowsza osadnictwie puszczańskim zwanym budnictwem
  • "konwaliowiska"- rozległe obszary, na których występuje konwalia majowa,
  • aleje zabytkowe
  • rezerwaty przyrody: "Rzeka Rawka", "Puszcza Mariańska", "Ruda-Chlebacz","Kopanicha", "Polana Siwica"
  • zespół przyrodniczo - krajobrazowy Nieborów
  • 15 opracowanych ścieżek dydaktycznych
  • liczne zabytki kultury materialnej: Arkadia z parkiem sentymentalno - krajobrazowym, zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie, barokowy zespół kościelno-klasztomy w Miedniewicach, grodziska w Starej Rawie, Pstrach i in.

Łowicz - stolica dawnego księstwa łowickiego. Warto zobaczyć m.in. ruiny zamku prymasowskiego (XIV w.), bazylika katedralna z renesansowo - barokowym wnętrzem, które kryje liczne ołtarze i nagrobki, zepoły klasztorne pijarów i bernardynek oraz klasycystyczny ratusz. Przy Muzeum skansen kultury ludowej. Miasto i okolice są znanym w Europie ośrodkiem łowickiego folkloru.

Arkadia - romantyczny park założony przez Helenę Radziwiłłówną w 1778 r. Wśród wspaniałych okazów drzew i krzewów znajdują się budowle takie jak Domek Gotycki, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana i Świątynia Diany.

Nieborów - zespół pałacowo-parkowy z końca XVII w. był dawną siedziba magnacką Radziwiłłów, dziś Muzeum Narodowe (rokokowe i klasycystyczne wnętrza, obrazy, rzeźby, biblioteka-ponad 10 tyś woluminów). Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym oraz zespołem budynków gospodarczych. Nieborów i Arkadia połączone są 7 km aleją ponad 200-letnich lip.

Skierniewice - niegdyś rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich. Warto zobaczyć: pałac z 1619 r, barokowy kościół św. Jakuba z końca XVIII w, rynek z ratuszem, budynek dworca z 1875 r. - na lini kolei warszawsko - wiedeńskiej. Miasto jest stolicą polskiego sadownictwa i ogrodnictwa. Każdego roku we wrześniu obchodzone jest Święto Owoców, Warzyw i Kwiatów.

Rawka - stacja kolejowa, obecnie w granicach administracyjnych Skierniewic. Miejsce wypadów do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Trzcianna - dwór z 1820 r. z interesującym sześciokolumnowym portykiem wgłębnym w elewacji ogrodowej.

Stara Rawka - dawna strażnica rycerska z XI-XII w., po której zachowało się grodzisko. Drewniany kościół z 1731 r.