Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow napisz do nas www.pttk.pl
Wojewodztwo lodzkie - mapka

Województwo łódzkie

Powierzchnia 18,219 km2.

Przez niziny środkowej Polski, doliny rzeczne i wysoczyzny morenowe, historyczne miasteczka i miasta, piękne lasy nad Pilicą, księżycowy krajobraz okolic Bełchatowa, prowadzi 21 znakowanych turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1014 km. Kilka szlaków jedynie odcinkami przebiega przez województwo np. prowadzący z Mazowsza szlak czerwony Sierpc-Kutno długości 125 km.


niebieskiPiotrków Trybunalski - Smardzewice - Sulejów Podklasztorze - Przedbórz - Krzętów 121 km
czerwonyWieluń - Kępowizna - Załęcze Wlk. - rez. Węże - Działoszyn 45 km

W środku Polski ziemia znana i nieznana...

Chcielibyśmy Was zachęcić do odwiedzenia naszego województwa, gdzie w środku Polski ziemia znana i nieznana. Walory krajoznawcze, przyrodnicze i kulturowe województwa łódzkiego, choć wielu osobom mało znane, godne są polecenia wszystkim, którzy pragną wypoczynku z dala od wielkich miast i modnych kurortów.

Region nasz znajduje się w centrum Polski, przecinają go najważniejsze szlaki komunikacyjne i turystyczne- dotrzeć tu każdemu łatwo.

O wyjątkowości naszej Ojcowizny stanowi urozmaicenie- na niewielkim obszarze skupia się mnogość różnorodnych atrakcji dla każdego: fragmenty Jury Krakowsko -Wieluńskiej, Wzgórza Opoczyńskie, rozbudowany system rzek i rzeczek, stawy i jeziorka. Zbiornik Jeziorsko i zalew Sulejowski, parki krajobrazowe i rezerwaty, rozległe kompleksy leśne i imponujące zabytki.

Województwo łódzkie ma swoją specyfikę, warto tu przyjechać i zobaczyć jeszcze więcej niż się widziało gdzie indziej. Monumentalne świątynie, małe drewniane kościółki, dwory, pałace, zamki, zespoły zabudowy miejskiej i fabrycznej - to tylko niektóre z naszych atrakcji turystycznych, które warto odkryć podczas wędrówek pieszych i rowerowych. Pracujemy już i nad szlakami konnymi.

Atrakcyjność naszego terenu to różnorodne parki krajobrazowe położone na terenach polodowcowych i w dolinach rzek: Warty i Pilicy , gdzie od wielu lat preferujemy turystykę kajakową. Każdy, kto zajrzy lu choćby na jeden dzień, szybko przekona się, że stanowczo za krótko, aby choć pobieżnie zapoznać się z turystycznymi atrakcjami naszej ziemi - bo w środku Polski jest województwo łódzkie - gdzie ziemia znana i nieznana. W całym województwie- z myślą o turystach pieszych i rowerowych - wytyczono wiele szlaków. Staramy się każdego roku odkryć nowe miejsca, które pozwolą zobaczyć coś nowego, innego.

Żródło: Joanna Śledzińska "Znakowane szlaki województwa łódziego" wyd. przez RPK w Łodzi


  1. Szlak okolic Łodzi
  2. Szlaki lasu łagiewnickiego
  3. Szlaki pamięci
  4. Szlaki turystyczne okolic Pabianic
  5. Szlaki Piotrkowa Trybunalskiego i okolic
  6. Szlaki parków i rezerwatów
  7. Szlaki okolic Łasku
  8. Szlaki rekreacyjne (różne)
  9. Szlaki Jury Wieluńskiej
  10. Szlaki rowerowe

[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [spis szlaków] [webmaster]