Województwo łódzkie
Trasa 6.4. Szlak PO PARKU SPALSKIM
Znaki czerwone, długość 45 km /pieszy, dogodny dla kolarzy/
Przebieg trasy:
Tomaszów Mazowiecki (PTTK) - Spała - Inowtódź - Poświętne - Drzewica (PKP)
Szlak ten jest częścią szlaku dalekobieżnego z Radomska do Skarżyska Kamiennej. Wyjątkowe walory przyrodnicze - lasy i rzeki oraz zalew w Drzewicy pozwalają szlak potraktować rekreacyjnie.
Tomaszów Mazowiecki - miasto założone przez T. Ostrowskiego w 1788 r., rozwinęło się po 1830 r., kiedy to otrzymało prawa miejskie. Do zabytków należą: Kościół Narodowy - klasycystyczny z 1823 r., kościół parafialny - neorenesansowy z 1862 r., drewniany kościół z l 782 r., pałac klasycystyczny z 1812 r. (muzeum regionalne), skansen Rzeki Pilicy.
Spalski Park Krajobrazowy - został utworzony w 1995 roku na powierzchni 36 tys ha. Chroni on dolinę rzeki Pilicy wraz z Lasami Spalskimi. Niezwykle cenne są tutaj dolinki licznych śródleśnych rzek i strumieni: Gaci, Słomianki, Giełzówki, Luboczanki, Ceteńki, Anielinki. Studzianki. O atrakcyjności tego obszaru decyduje ponadto:
- różnorodna i bogata w gatunki flora (m.in. rosiczka okrągłolistna, centuria pospolita, wawrzynek wilczełyko, goździk pyszny, widłaki, storczyki, zanokcica murowana).
- wiele gatunków zwierząt (m.in. pachnica dobowa śródziemnomorska muchówka Cynthosia marginata - jedyne stanowisko w Polsce, paź żeglarz, ropucha pasowka, dzięcioł zielonosiwy, siniak, cietrzew, orzechówka, borowiaczek)
- rezerwaty przyrody: "Konewka", "Spała", "Żądłowicc", "Jeleń", "Sługocice"- chroniący stanowisko żywca dziewięciolistnego;
- ośrodek hodowli żubrów w Książu,
- jedno z nielicznych w województwie łódzkim zimowisk nietoperzy w schronach w Konewce,
- wiele pomnikowych drzew, dwie zabytkowe aleje, liczne źródła, głazy narzutowe, odsłonięcia geologiczne,
- zabytki kultury materialnej: Kościół św. Idziego z ok. 1086 r. w Inowłodzu, zespół klasztorny Filipinów wraz z kościołem w Poświętnem, Szaniec Hubala w Anielinie, dawna rezydencja carów i prezydentów w Spale, młyny wodne i inne.
Spała - osada myśliwska carów Rosji i letnia rezydencja Prezydentów Rzeczypospolitej. Znany ośrodek wczasów FWP, obecnie Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Miejscowość leży w otoczeniu dawnej Puszczy Spalskicj. Do zachowanych zabytków należą: drewniany kościół z 1922 r. - zwany Kaplicą Prezydencką, budynki osady pałacowej, fundamenty pałacu i pomnik żubra Pomnik i muzeum leśników poległych w II wojnie światowej.
Inowłódź - osada miejska nad rzeką Pilicą, która powstała w XII w., w miejscu przeprawy rzecznej. Prawa miejskie i rozwój od XIV wieku. Zachował się zabytkowy układ urbanistyczny, ruiny zamku kazimierzowskiego, romański kościół św. Idziego z fundacji Księcia Władysława Hermana, kościół parafialny ś w. Michała z 1520 r., dawna synagoga żydowska z XIX w. (obecnie biblioteka). Miejscowość letniskowa.
Poświętne - duża wieś z kilkoma cennymi zabytkami sztuki sakralnej z okresu baroku. Kościół i klasztor filipinów z początku XVIII w. w stylu barokowym - w ołtarzu głównym Cudowny Obraz Świętej Rodziny - Od XVI w. - kult do obrazu Wieczerzy Świętej Rodziny /cenne wyposażenie/, kościół św. Józefa z 1696 roku, kaplica św. Anny z początku XVIII w.
|