Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow Szlaki - co nowego napisz do nas www.pttk.pl

Województwo łódzkie


Szlak niebieski niebieski Piotrków Trybunalski - Smardzewice - Sulejów Podklasztorze - Przedbórz - Krzętów 121 km

Szlak ten noszący nazwę "Szlaku rzeki Pilicy" rozpoczyna się na Placu Czarnieckiego przy siedzibie Oddziału PTTK, dalej prowadzi przez las obok rezerwatu "Lubieszów" (m. in. 200-letnie dęby) do Zalewu Sulejowskiego, wzdłuż jego brzegów do Zapory Smardzewickiej, którą wybudowano na rzece Pilicy w latach 1969-1973.

Dalej mijamy wieś Smardzewice z pięknym barokowym kościołem św. Anny i przylegającymi do niego budynkami klasztoru oo. Franciszkanów. Szlak okrąża Zalew i dochodzi do Podklasztorza w Sulejowie, gdzie znajduje się opactwo cystersów. Jego zabudowania tworzą nieregularny wielobok, na który składają się obiekty powstałe od XIII do XIX w. Kościół św. Tomasza zbudowany w latach 1213-1232, przebudowywany w XVI 11 w. Zachował się portal z 1230 r. i fragmenty polichromii z 1552 r. na ścianach prezbiterium. Wyposażenie kościoła barokowe.

Z klasztoru zachowało się skrzydło wschodnie z gotyckim krużgankiem i kapitularzem późnoromańskim o sklepieniu wspartym na jednej kolumnie. Obwarowania późnogotyckie z bramami i wieżami z XV-XVI w. W dawnych zabudowaniach klasztornych znajduje się hotel i muzeum z eks- pozycją dotyczącą historii opactwa.

Z Podklasztorza szlak prowadzi wzdłuż Pilicy przez malowniczy Sulejowski Park Krajobrazowy, na południe do Przedborza, w którym warto zwiedzić kościół Św. Mikołaja z 1341 roku.


mapka
[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [szlaki - co nowego?]
[spis szlaków] [napisz do nas] [webmaster]